Liceum Ogólnokształcące - Oddział Przygotowania Wojskowego

Liceum Ogólnokształcące - Oddział Przygotowania Wojskowego (klasa wojskowo-policyjna)

ZAPISZ SIĘ

Od 1 września 2020 roku na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej w naszej szkole funkcjonuje Oddział Przygotowania Wojskowego (OPW), dla którego Jednostką Patronacką jest 34 Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej w Bytomiu.

W ramach programu kształtowania postaw patriotycznych szkoła otrzymała dofinansowanie ze środków budżetu państwa na zakup wyposażenia specjalistycznego oraz jednolitego ubioru dla uczniów OPW. W skład wyposażenia wchodzą:

 •         Kamizelki taktyczne,
 •         Atrapy karabinków z pasami nośnymi,
 •         Kompas, okulary ochronne,
 •         Repliki ASG z magazynkami w systemie AK, repliki pistoletu ASG wraz z kaburami,
 •         Maski ochronne do ASG,  maski przeciwgazowe,
 •         Saperki z pokrowcami,
 •         Plecak medyczny z wyposażeniem do kwalifikowanej pierwszej pomocy, nosze medyczne, stazy taktyczne,
 •         Radiotelefony PMR,
 •         Przybory do walki wręcz, makiety broni szkoleniowej, repliki granatu ręcznego,
 •         Lornetki, latarki czołowe,
 •         Noże typu wojskowego,
 •         Hełmy MICH oraz jednolity ubiór dla uczniów OPW.

 

Uczniowie w roku szkolnym uczestniczą w dwóch kilkudniowych, darmowych poligonach wojskowych, na których doskonalą swoje umiejętności, kondycję oraz sprawność. Są to tzw. „obozy przetrwania" gdzie uczniowie poznają tajniki prawdziwego obozu wojskowego. Młodzież ma okazję uczestniczyć w zajęciach z samoobrony, taktyki wojskowej, strzelania, budowy broni, paintball’a, wspinaczki na linach, pierwszej pomocy itp. Uczą się również sztuki maskowania w terenie i działań bojowych. Warunki noclegowe są zbliżone do tych, jakie wojsko organizuje swoim żołnierzom podczas ćwiczeń bojowych. Nocami, zamiast wygodnej drzemki młodzież reaguje na alarmy bojowe, które choć są na miejscu, bywają męczące, ale także prowadzą do wielu pozytywnych emocji i wspomnień.                                                                                                                 

Przynajmniej raz w miesiącu „pod okiem” Pani mł. asp.(czynnej w służbie policjantki) organizowany jest wyjazd na profesjonalną strzelnicę. Młodzież nabywa tam nowych umiejętności w obyciu się z bronią długą jak i krótką (między innymi broń typu: P99 Walter, Glock i broń maszynowa Glaubert). Do tych zajęć uczniowie podchodzą entuzjastycznie i z zaangażowaniem.

W cyklu kształcenia, na pobliskiej Jednostce Wojskowej odbywa się darmowy kurs z zakresu programowania i obsługi radiostacji zakończony egzaminem i otrzymaniem certyfikatu potwierdzającego nabyte umiejętności.

W ramach  nauczania wychowankowie klas OPW biorą udział w szeregu imprez masowych i patriotycznych organizowanych w naszym mieście, jak i poza nim. Zabezpieczają imprezy sportowe, biorą udział w przemarszach i wartach honorowych. Ich zaangażowanie ma swój finał podczas nadania stopni kadetom, które odbywa się corocznie na terenie Jednostki Wojskowej w Bytomiu.

Młodzież uczęszczają do Liceum Ogólnokształcącego w Bytomiu do Oddziału Przygotowania Wojskowego dzięki Nauczycielowi z Geografii może przynajmniej raz w miesiącu doznać nietypowych warunków noclegowych w lesie pod „gołym niebem”. Uczniowie wyruszają w godzinach rannych przemierzając wiele kilometrów przez las. Następnie organizują obozowisko przy użyciu minimalnych środków. Zbierają  drwa potrzebne do rozpalenia ogniska, na którym przyrządzają  smaczną i rozgrzewającą grochówkę. Trasa jaką pokonują nasi uczniowie podczas takiego survivalu pełna jest przeszkód stworzonych przez samą „Matkę Naturę”( np. przeszkody wodne). Z racji zawodu Pana z Geografii podczas wędrówki uczniowie dowiadują się i namacalnie doświadczają wielu ciekawostek geograficznych i geologicznych.

 • Szkoła posiada porozumienie z Jednostką Wojskową oraz z Komendą Miejską Policji w Bytomiu.
 • Jest kładziony nacisk na naukę języków obcych, dlatego też w klasie 1 - języka angielskiego jest 5 godzin, w klasie 2- 6 godzin, w klasie 3- 7 godzin i w klasie 4 - 6 godzin oraz na geografię - w klasie I i IV przewidziane są po 3h, natomiast w klasie II i III- po 4h tygodniowo.
 • Wpisowe 50zł, czesne 140 zł/miesięcznie (dla osób posiadających Kartę Dużej Rodziny obowiązują zniżki we wpłatach wpisowego i czesnego).

Serdecznie zapraszamy!

ZAPISZ SIĘ