Z FIZYKA ZA PAN BRAT- Czyli nasz udział w „Osobliwościach świata fizyki”

14.09.2010

W zeszłym roku szkolnym przyjęliśmy projekt niekonwencjonalnego spojrzenia na nauki przyrodnicze. W ramach tego przedsięwzięcia młodzież naszej szkoły uczestniczy m.in. w tematycznych pokazach doświadczeń „Osobliwości świata fizyki” organizowanych przez Zakład Dydaktyki Fizyki przy Uniwersytecie Śląskim. Również w tym roku chętni uczniowie pojechali do Katowic na spotkanie z naukową przygodą. Wycieczka odbyła się 13 września 2010 r. i wzięło w niej udział 45 osób w tym 4 nauczycieli. Jak zwykle wykłady o różnej tematyce odbyły się w trzech salach audytoryjnych.

 

Sala I była zatytułowana: „Od Oersteda do lodówki”.

Doświadczenia dotyczyły elektromagnetyzmu. Tematyka ta jest zgodna z materiałem dydaktycznym przerabianym w klasie II.

 

            Sala II pod hasłem „We władzy bezwładności” zawierała szereg pokazów związanych z zasadami dynamiki, układami inercjalnymi i nieinercjalnymi. Jest to podstawa do materiału przerabianego w klasie pierwszej.

 

            Doświadczenia w Sali nr III; „Fizyka na pięciolinii” będą z kolei stanowiły podstawę nauki akustyki dla uczniów klasy trzeciej.

 

            Jak więc widać tegoroczne wykłady ściśle wkomponowały się w tematykę szkolną. Jednak najważniejsza była kolejna możliwość spojrzenia na fizykę jako naukę fascynującą             i obecną na każdym kroku naszego życia, jako nauka empiryczną czyli taką, u której podstaw jest doświadczenie.

Było ciekawie, kolorowo i z humorem. Obiektywnie jednak przyznajemy, że w zeszłym roku poziom pokazów był trochę wyższy, a poza tym do doświadczeń angażowana była publiczność (uczniowie) czego niestety w tym roku zaniechano.